30.03.2021

БЕРЕЖІТЬ ЛІС ВІД ВОГНЮ

                 Погожі  дні, відпочинок у лісі, вечір біля багаття – один з найкращих вихідних днів. Мало хто знає, що 95-98% лісових пожеж, які щорічно виникають у лісах України, трапляються саме з вини населення. Це й не загашене багаття, це й недопалок, кинутий чиєюсь недбалою рукою на суху лісову траву, а особливо  весняне випалювання рослинності на пустищах та сільгоспугіддях. А для створення нових повноцінних лісових насаджень потрібно понад 80 років.

Головний лісничий державного підприємства Кролевецького лісомисливського господарства наголошує, що випалювання сухої рослинності та її залишків породжує багато негативних наслідків. А саме:

  • погіршення стану довкілля, зокрема, забруднення атмосферного повітря,
  • -висока температура негативно впливає на родючість ґрунтів,
  • -випалювання рослинності та її залишків нерідко є причиною пожеж на сусідніх земельних ділянках та у лісах. Водночас внаслідок цього можуть бути пошкоджені лінії електропередач та інші об’єкти.

Тому 15 квітня 2020 року Президент підписав закон щодо посилення відповідальності за пошкодження об’єктів рослинного світу.

Відповідно до прийнятого закону, за спалення або пошкодження вогнем лісів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також стерні, сухих дикоростучих трав, будуть штрафи, які збільшили у 18 разів: доведеться заплатити від 91 800 гривень до 153 000 гривень.

Також у 20 разів підвищили штраф за забруднення або іншу зміну природних властивостей атмосферного повітря шкідливими для життя, здоров’я людей або для довкілля речовинами, відходами або іншими матеріалами промислового чи іншого виробництва (якщо це створило небезпеку для життя, здоров’я людей або для довкілля) – до 30600-61200 гривень.

За випалювання на сільгоспземлях, в смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах тепер загрожує штраф у розмірі від 3060 гривень до 6120 гривень

Відповідальність за порушення правил посилюється для того, аби зменшити руйнівні наслідки та захистити право громадян на безпечне навколишнє середовище, а також зменшити кількість пожеж, які виникають через це.

           Велике прохання до громадян при виявленні лісової пожежі повинні відразу ж прийняти всі заходи по його ліквідації, а при неможливості загасити пожежу необхідно повідомити про неї лісову охорону (9-72-89), пожежну охорону (101), працівників міліції (102).

           Лісівники створюють лісові насадження, охороняють їх від пожеж, шкідників та хвороб. В лісі знаходять собі притулок безліч лісових звірів, птахів, та на жаль, в більшості випадків саме людина стає  головною причиною знищення пожежами лісових насаджень. Необхідно подбати про ліси і обачливо поводитись у цьому осередку природи.

              Нам жити на цій землі. Від нас залежить , якою побачать її наші нащадки.